Ce este Coin Master?

Coin Master este un joc de strategie si constructor de baze cu agitatia jocurilor mecanice. Jocul este simplu: Invarte aparatul ca sa faci o actiune. Poti castiga monezi, ataca bazele altor jucatori, poti fura rezervele unui jucator sau poti primii scuturi ca sa te protejezi mai bine de atacurile inamice. Apoi folosesti coins ( monezi ) pentru a construi si dezvolta baza ta.

Desi pare simplu la inceput Coin Master si partea initiala o vei prinde foarte usor asta nu inseamna ca nu exista o sumedenie de tactici si strategii ca sa fi un jucator Coin Master de nadejde. Mai jos iti lasam un ghid complet al Coin Master care include tips and tricks, hacks sau alte sfaturi care te pot ajuta sa iti accelerezi constructia de cladiri si sa iti ti monezile in siguranta impotriva atacurilor.

Elemente esentiale

play coin master

Cand deschizi jocul Coin Master o sa fi purtat printr-un scurt tutorial care iti arata miscarile de baza iar apoi iti permite sa joci in stilul tau. Este suficient pentru inceput dar nu cuprinde toate secretele acestui joc.

Totul in jurul Coin Master se invarte in jurul acumularii si cheltuirii de monezi ( coins ). Exista trei moduri principale de a aduna Coin in Coin Master :

1 ) Sa le castigi la aparat
2) Sa ataci alti jucatori
3) Sa jefuiesti bazele altor jucatori.
Ca sa faci asta ai nevoie de Spin-uri la aparat.

Aparatele ( jocurile mecanice )

Aici este locul unde iti vei petrece mare parte din joc. Ca sa accesezi slot-urile trebuie sa dai swipe down in modul Oras sau sa deschizi meniul jocului.
Sub aparat o sa vezi numarul de Spin-uri disponibile. De fiecare data cand faci o rotire numarul acela va scadea. Odata ce ai terminat numarul de spin-uri gratuite va trebui sa astepti o perioada de timp pentru a primi altele.

Slots Machine ( aparatul ) are patru coloane cu cinci simboluri diferite. Daca reusesti sa obtii patru simblouri de acelasi fel pe randul din mijloc vei putea face o actiune imediat. Cele cinci simboluri sunt: Un sac cu coins, un porc bandit, un scut si o capsula de spin si ciocan

SimbolPremiu
Sac cu moneziMonezi
CiocanAtaca un oras aletoriu ( primesti coins cand ataci un oras )
Porcul BanditAtaca Coin Masterul curent
ScutProtectie pentru satul tau ( pierzi mai putine monezi cand esti atacat )
Capsula de energie10 spins free – gratuit

Sacul de monezi

coin master bag of coin

Sacul cu monezi asa cum o spune si numele iti ofera monezi. Spre deosebire de alte simboluri nu ai nevoie de un rand intreg ca sa primesti monezi. Fiecare sac de monezi iti ofera un mic premiu de coins, dar daca primesti un rand intreg primesti mai multe.

Ciocanul – atac

Daca obtii un rand intreg de ciocane ( ciocanul lui Thor ) poti ataca baza unui alt jucator. Daca ai conectat contul de facebook poti ataca un prieten din lista. Daca nu, jocul va alege un jucator aleatoriu.

Satul inamicului va aparea pe ecran si vei fi intrebat ce cladire vrei sa ataci. Cand ataci o cladire primesti coin reward si reduci nivelul de stele al acelei cladiri.

Porcul bandit – Raid

coin master raid pig

Obtine 3 banditi pe o linie si poti imediat sa jefuiesti pe cineva.
Diferenta intre raid si atac este ca la raid nu poti alege cladirea pe care vrei sa o ataci. Deasupra aparatului vei vedea poza Coin Master-ului tau. Aceasta este persoana pe care o vei ataca. Cand Raidul incepe esti trimis in orasul inamicului. Insa in loc sa ii ataci una din cladiri primesti 3 lopeti cu care vei sapa gauri. Intr-un oras sunt mai multe locatii marcate cu X unde poti sapa. Alege trei locuri de sapat. Unele din ele vor contine un numar mare de coins. Coins-urile sunt furate de la victima si este un mod foarte usor de a supara pe cineva. Aveti grija !

Scutul – Apararea

coin master shield

Scutul este folosit pentru a te apara de atacurile inamice. Poti avea pana la 3 scuturi simultan ceea ce te apara evident de trei atacuri. Daca ai scut cand esti atacat, cladirea ta nu va pierde stele.
Aceeasi regula se aplica si atunci cand ataci un jucator cu scut. Tot vei obtine 50,000 de monezi ( mult mai putin decat in mod normal ) dar cladirea jucatorului nu va fi afectata si nu va pierde stele.
– Scutul nu te apara in schimb de raiduri.

Daca vrei coins si spins gratuite acceseaza acest link :

Pariatul

Daca ai acumulat un numar mare de Spins poti sa Pariezi. Cand cresti pariul, fiecare spin iti consuma mai multe spin-uri dar iti cresc sansele de a castiga considerabil mai mult. Pariurile iti multiplica recompensele pe care le poti primi din spins.

Constructia orasului Coin Master

coin master village

Satele ( orasele ) servesc ca nivele in Coin Master. Exista cinci cladiri pe care le poti construi in fiecare stagiu. Ca sa termini un stagiu si sa avansezi la urmatorul sat trebuie sa iti upgradezi toate cladirile la 5 stele fiecare. Ca sa upgradezi cladirile te costa coins si upgrade-urile te costa din ce in ce mai mult pe masura ce esti mai departe in joc deci pregateste-te de treaba. Cladirile nu au un efect sau o functie neaparat dar te ajuta sa ajungi la urmatorul sat.

Exista 252 de sate, fiecare cu o tema diferita pentru care poti concura in Coin Master

NumarSatNivelSat
1Land of Vikings132Carnival
2Ancient Egypt133Dracula
3Snowy Alps134Future Park
4Inca135Gymnastics
5Far East136New York
6Stone Age137Swamp Princess
7Sunny Hawaii138Punk Rock
8Troy139Railroad
9Africa140Rio
10Atlantis141Space Pirate
11The Future142Mech Workshop
12Woodstock143Jocke & Jonna
13Arabian Nights144Colombia
14Moon Landing145Petra
15Wild West146Monkey Kingdom
16Netherland147Persian Sultan
17Jungle148Desert Party
18Wonderland149Hercules
19Miners150Shaolin
20The Arctic151Baker Shop
21Apocalypse152Billiard
22Candy Land153Noah’s Ark
23Army Camp154Doomsday
24Halloween155Orc
25The Tribe156Fairy
26Australia157Ice Age
27Columbus158Cleopatra
28Mexico159Valhalla
29Magical Forest160Supervillain
30India161Horse Racing
31The 50’s162Jazz Club
32Thailand163Fashion
33Coin Manor164Barber Shop
34Dragon Lair165Mermaid City
35Greek Island166Street Dance
36LA Dreams167Saloon Slickers
37The Wizard168Centaure
38Oil Tyrant169Dungeon Lair
39La Familia170Brazil Amazon
40Area 51171Morocco
41Night of the Dead172Firefighters
42Steampunk Land173Jousting
43The Zoo174Sculpture Workshop
44Russia175Babylon
45Musketeers176Boarding School
46Lady Bug177Movie Set
47Theme Park178Dino Ranch
48Tibet179American Football
49Hell180Beauty and the Beast
50Easter181Galapagos
51Japan182Robo Tech Girl
52Swamp183Darwin
53Wizard of Oz184Dinner
54Timbuktu185Mad Hatter
55Jurassic Ville186San Fransisco
56Canada187Rally Racing
57Mongolia188Madagascar
58Jacks Beanstalks189Police Station
59Scotland190Bee Hive
60Robin Hood191Napoleon
61Deep Sea192Basketball
62Don Quixote193Film Noir
63Colosseum194Baseball
64Cat Castle195Pet Saloon
65Olympus196Scouts Camp
66Trolls197Leprechaun
67Aliens198Athletics
68Da Vinci199Burglar
69Sand Land200Ice Hockey
70Elves201Talk Show
71Switzerland202Havana
72Truckers203Cyber Future
73Spain204Magic Show
74Little Red205Arcade
75Unicorn206Jamaica
76Scientist207Louise The 16th
77Romania208Sea Master Park
78Singapore209Zombie Boogie
79Tin Soldier210Motorbike
80Crazy Bride211County Folk Band
81Pilot212Trainer of Dragons
82Fairy Tale213China Wall
83Car Racing214Mail Man
84Gnome215Theatre
85Desert Punk216Grand Biking Tour
86Detective217Space Cleaners
87Baba Yaga218Dwarf Workshop
88Barbarian219Swimming Pool
89Restaurant220Odysseus
90King Arthur221Haunted House
91Sinbad222Jungle Explorers
92Bikers Bar223Stranded Island
93Caribbean Resort224Construction Site
94Super Heroes225Thai Boxing
95Egyptian Pyramids226Museum Life
96Olympic Games227Roman Square
97Mountain Climbers228Cricket
98Milky Way229Nordic Fisherman
99Ski Slope230Georgia
100Royal Monkey231Tesla’s Lab
101Snow White232Iceland
102Goblin Ghetto233Portugal Vasco da Gama
103Yemen234Templar Order
104Wu Xing235Aircraft Carrier
105Circus236Alien Museum
106Yokai237Prisoner Escape
107Golf Course238Maharaja
108Lucha Libre239Alien Invasion
109Cyber Cowboys240Royal Haven
110Rice Farmer241Submarine
111Captain Shipyard242Princess Pack
112Irish Craic243Chocoloate Factory
113Oktoberfest244Henzel and Gretel
114Amazon245Mage Room
115Aztec246Gardener
116Forbidden City247Venice Beach
117Ice Queen248Bikers Gang
118Samurai249Ice Skating
119Santa’s Factory250Pastry Shop
120Soccer251Mauri
121Tennis252Archery
122Thanksgiving253Doughnut Shop
123Toys254Wagon Train
124Venice255Sumo
125Witches256Bowling
126Yankee257Cyborg
127Zanzibar258Momotaro
128Moby Dick259Green Earth
129Turkey260Leonardo’s Workshop
130Argentina261Voodoo Shop
131Boxing Club262Clock Maker

Razbunarea

Jocul iti permite sa te razbuni pe cineva care ti-a atacat baza. Daca baza ta a fost atacata ai optiunea de a raspunde atacului.

Pentru asta ai nevoie sa dai un spin la slots. Daca primesti un rand de ciocane, jocul te va duce in faza de atac de unde poti ataca fie un sat aleatoriu fie in unul din colturile ecranului ar trebui sa ai optiunea de razbunare. De acolo vei vedea o lista recenta cu cei care te-au atacat si ii poti lovi.

Cards – Coin Master

coin master cards

Castigi cards cand deschizi cufere, cumparate cu monenzi ( coins ). Exista o multime de coletii de carduri, fiecare colectie avand noua cartonase. Colectioneaza-le pe toate cele noua dintr-o colectie si primesti bonusuri care includ free spins, o suma foarte mare de monezi ( coins ) si chiar pets ( animal de companie ).

Exista trei feluri de cufere pe care le poti cumpara. Cu cat mai scumpe cu atat mai multe cards vei gasi. Calitatea cartonaselor depinde de nivelul satului tau. Odata ce cresti un sat in nivel ai o sansa sa primesti un cartonas de aur ( Gold Cards ) intr-un cufar. Cartonasele de aur sunt variante rare a altor cartonase si odata completa o colectie recompensa va fi mult mai mare.

Un mecanism foarte interesant in Coin Master este schimbul de cartonase ( Card Trading System )
Poti schimba pana la 5 cartonase zilnic cu prietenii tai. Ca sa iti faci mai multi prieteni trebuie sa te inscrii pe grupurile de Coin Master de pe facebook. Multe au sisteme de schimbat carti puse la punct.

Cufere

Cum am explicat si mai sus in sectiunea de cartonase, cuferele se pot achizioana din magazinul cu Coins. Toate cuferele iti pot da cartonase ( cards ) de pana la cinci stele dar cu cat sunt mai scumpe cuferele cu atat sansele sa primesti un card mai valoros creste. Atentie. Daca urmaresti sa primesti un cartonas de 1 , 2 sau 3 stele cumpara cufere mai ieftine.

De asemenea in cufere poti sa primesti si mancare pentru animale, experienta pentru animale, sau spin-uri gratuite. Acestea vor fi adaugate in inventarul tau peste Card-urile primite. Aceste bonusuri nu afecteaza cards-urile.

Sansele Cards-urilor in functie de cufar

In functie de ce cufar deschizi ai o sansa mai mare sa primesti un card de o raritate mai mare. Doar Mystery, Ruby si Valentine’s au o sansa sa iti dea un Joker Card insa restul nu.

Cufere Wooden, Golden si Magical Chest sunt disponibile dupa ce incepi Orasul 3 ( Village 3 ).
Cufarul Small Lucky este disponibil dupa satul 4. Small Easter Chest dupa satul 10, Big Easter Chest si Emerald Chest la satul 20, Valentine’s Chest si Big Lucky Chest la village 30, Saphire Chest dupa satul 70 si cufarul Ruby la satul 110.

Depending on which chest you’re opening you have a greater chance of drawing a specific rarity of card. Only the Mystery, Ruby, and Valentine’s Chests have chances of dropping a Joker Card the rest do not.

Mai jos o lista oficiala a probabilitatilor :

Tip# de carduri1 stea CARD2 stele CARD3 stele CARD4 stele CARD5 stele CARDJOKER CARD
Wooden Chest286%48%18%15%2%0%
Golden Chest460.4%77.74%99.5%35.87%5.95%0%
Magical Chest879.21%94.29%99.5%99.5%23.6%0%
Mystery Chest60.5%98.33%98.33%99.5%99.5%10%
Emerald Chest463.71%56.13%80.69%70.84%27.1%0%
Saphire Chest671.78%79.16%90.49%99.5%38.04%0%
Ruby Chest856.2%82.47%97.19%99.5%61.14%1.9%
Valentine’s Chest60.5%98%98%99%99%4%
Small Lucky Chest60.01%98%98%99.5%99.5%1.4%
Big Lucky Chest855%82%96%99%60%14%
Small Easter Chest60.01%99.5%99.5%99.5%99.5%2.4%
Big Easter Chest856%83%97%99%61%6%

Mancare de animalute

Doar cuferele Mystery si Valentine’s au o sansa sa iti dea Pet Snacks ( mancare de animalute )

TipulNivelul Satului2 PET SNACKS3 PET SNACKS4 PET SNACKS
Mystery Chest33.33%33.33%33.33%
Valentine’s Chest30+33.33%33.33%33.33%

Spin-uri gratuite si experienta pentru Pet

Cuferele Emerald, Sapphire si Ruby au probabilitate fixa pentru spin bonus.

Cufarul
EMERALD
Cufarul
SAPHIRE
Cufarul
RUBY
# of SpinsProbabilitate# of SpinsProbabilitate# of SpinsProbabilitate
10 Spins9.76%50 Spins2.35%100 Spins2.35%
15 Spins14.63%55 Spins7.06%110 Spins7.06%
20 Spins24.39%60 Spins9.41%125 Spins9.41%
25 Spins29.27%65 Spins9.41%150 Spins9.41%
30 Spins4.88%70 Spins9.41%175 Spins9.41%
35 Spins4.39%75 Spins9.41%200 Spins9.41%
40 Spins3.90%80 Spins9.41%225 Spins9.41%
45 Spins3.41%85 Spins7.06%250 Spins7.06%
50 Spins2.93%90 Spins7.06%275 Spins7.06%
100 Spins2.44%95 Spins7.06%300 Spins7.06%
100 Spins7.06%325 Spins7.06%
150 Spins4.71%350 Spins4.71%
200 Spins3.53%425 Spins3.53%
250 Spins3.53%500 Spins3.53%
400 Spins2.35%750 Spins2.35%
500 Spins1.18%1000 Spins1.18%

Probabilitatea de Spin Bonus pentru cuferele Mystery, Valentine’s, Small Lucky, Big Lucky, Small Easter si Big Easter depinde de nivelul satului tau. Experienta animalutelor functioneaza in acelasi mod.

Cartonasul Joker

Acest cartonas este ultra rar pe care il poti castiga participand la evenimente Coin Master sau deblocand cufere Mystery. Cardul Joker are abilitatea de a se transforma in orice cartonas doresti chiar si Gold. Ai grija insa ca Joker-ul are o limita de timp deci asigurate ca il folosesti inainte sa expire.

Animale de companie ( Pets )

coin master pets

Animalele de companie sunt creaturi adorabile care te insotesc in raid-uri si atacuri. Aceste animalute loiale iti ofera bonusuri care te ajuta sa devi un Coin Master. Animelele iau nastere accesand meniul Pets sau apasand pe oul de sub aparatul de spin-uri.

Odata activat, animalul iti ofera bonusuri pentru urmatorele patru ore. Odata ce acele patru ore trec, animalul adoarme.
Cand doarme, acesta se recupereaza. Ca sa ii grabesti recuperarea trebuie sa ii oferi Treats ( Gustari , snack-uri ). Poti sa cheltui bani adevarati ca sa iei mancarea sau sa rotesti aparatul pentru o sansa de a obtine gustari. Gustarile depind in functie de spin-ul tau.

Tigru

Tigrul iti creste numarul de coins pe care le primesti cand ataci un jucator. Pe masura ce tigrul evolueaza, primesti mai multe monezi.

Rinocer

Rinocerul il poti primi daca completezi o colectie de cartonase Creatures. Cand este activat, Rinocerul poate bloca un atac inamic ca un scut. Sansele ca rinocerul sa apare un sat cresc pe masura ce il granesti cu XP. Initial acesta are o sansa de 10% sa te protejeze.

Foxy ( Vulpita )

Este primul animal pe care il vei primi in Coin Master dar este foarte valoros cand avansezi in joc. Vulpea iti ofera lopeti in raid-uri ceea ce inseamna ca ai mai multe sanse sa gasesti cufere sau monezi. Vulpea se deblocheaza la satul 4 ( nivelul 4 )

Trucuri, hack-uri, sfaturi utile Coin Master

1. Nu aduna prea multe coins ( monezi )

Poti pierde multe monezi intr-un atac. De aceea este indicat sa cheltui monezile de fiecare data cand poti. Este foarte important sa faci asta mai ales daca nu ai scutul sau Rinocerul.

Daca ai o cantitate mare de coins inseamna ca esti o tina principala a raid-urilor mari ( Big Raids ). Un Big Raid este un Raid de pariu mare care daca ii reuseste atacatorului poate pleca cu milioane din monezile tale.

Big Raids ( Raiduri mari )

Daca ai multe spin-uri, poti fi tentat sa cresti suma pariului ca sa optii spin bonus multiplicat. Este o varianta viabila de a accelera numarul de monezi obtinute dar este mai indicat sa iti pastrezi spin-urile pentru a face raid jucatorilor bogati.
Daca mizezi pe Big Raids, ar trebui sa ai cu tine un Foxy activat. Foxy iti va da lopata in plus ca sa fi sigur ca iei cat mai multe monezi posibile.

Cumpara chests ( cufere ) in fiecare sat ( village )

Cartonasele individuale nu iti ofera bonusuri insa daca completezi o colectie primesti. Intotdeauna ar trebui sa cumperi cat mai multe cufere pe cat iti permiti cand ajungi intr-un sat noi. Cartonasele de nivel mic devin mai greu de obtinut cand cresti in nivel deci nivelele de la inceput sunt cele mai bune pentru a le aduna. Este foarte dezamagitor sa consumi un joker pe o carte de nivel mic pe care ai fi putut sa o obtii la inceputul jocului foarte usor.

Nu irosi bonusul animalelor de companie ( Pets )

Efectul animalului este disponibil doar 4 ore dupa ce il activezi. Daca nu ai timp sa joci in acele patru ore nu activa animalul.
Asta se aplica si rinocerului cand baza ta este atacata. Acesta nu va apara daca nu il trimiti tu sa apere.

Intrebari Frecvente

Cum obtii spin gratuit in Coin Master.

Postam zilnic link-uri de spins si coins gratis pe site.

Cate nivele exista in joc ?

In acest moment exista 252 de sate ( nivele ) pe care poti juca.

Ce inseamna stelele ( stars ) in Coin Master

Stelele iti arata gradul tau si pe cel al celorlalti jucatori. Poti sa obti mai multe stele construind sate si colectionand cards ( cartonase )

La ce folosesc cards in Coin MAster

Colectioneaza cartonase ca sa faci o colectie de 9 cards cu aceiasi tema. De fiecare data cand termini o colectie primesti spins si cadouri gratis.